Nadia Comăneci, asaltată de copii în orașul în care locuiește în Statele Unite
Nadia Comăneci s-a întors în Statele Unite, după o prezență de aproape trei săptămâni în România, unde a participat la evenimente dedicate „Anului Comăneci”. Fosta gimnastă, stabilită de peste 35 de ani în orașul...
Nadia Comăneci s-a întors în Statele Unite, după o prezență de aproape trei săptămâni în România, unde a participat la evenimente dedicate „Anului Comăneci”. Fosta gimnastă, stabilită de peste 35 de ani în orașul Norman, a revenit în SUA, dar nu pentru odihnă.
Activități în SUA în timpul revenirii
Nadia Comăneci și soțul ei, Bart Conner, au organizat un camp de gimnastică în timpul vizitei. Evenimentul a durat câteva zile și a avut înscrise câteva sute de copii. Gimnasta a interacționat cu participanții, a acordat autografe și a făcut numeroase fotografii despre care sunt relatate doar fapte concrete.
Participare la evenimente internaționale
După camp, Nadia urmează să se deplaseze în Los Angeles. A fost invitată să participe la Ziua Olimpică, un eveniment pregătitor pentru Jocurile Olimpice din 2028. Nu s-au menționat alte detalii despre acțiunile din Los Angeles.
Revenirea în România
Nadia Comăneci va reveni în România în luna iulie, cu câteva zile înainte de 18 iulie. Aceasta marchează aniversarea de la Montreal din 1976, când legenda gimnasticii a primit pentru prima dată nota maximă, 10.
Relevanța zilei de 18 iulie
Pe 18 iulie 1976, Nadia Comăneci a obținut un scor perfect la paralele inegale, dar inițial tabela de afișaj nu a putut afișa corect nota, afișând 1.00. Acest moment este considerat unul istoric în gimnastică și olimpism.
Declarații despre sport și implicare în comunitate
Nadia a participat la Sports Festival de la Cluj, unde a vorbit despre importanța practicării mai multor sporturi. Ea a spus că festivalul îi ajută pe copii să descopere abilitățile și îndemânarea, și a recomandat ca aceștia să fie ocupați cu două-trei sporturi până să se decidă dacă vor să se concentreze pe unul singur.
Detalii despre filmul „Nadia”
Premiera filmului „Nadia” a fost inițial estimată pentru sfârșitul acestui an, însă regizorul Tudor Giurgiu a anunțat că va avea loc abia în primăvara anului viitor. El a menționat că încă sunt multe scene de filmat.
Informații despre regizor
Tudor Giurgiu, același regizor care a realizat filmul despre jucătorul de tenis Ilie Năstase, este cel responsabil pentru producția „Nadia”. El a făcut declarațiile privind întârzierile de finalizare a proiectului.
Comăneci a fost prezentată în ultimele săptămâni în cadrul evenimentelor din România și va reveni în SUA, încurajând practicarea sportului în rândul tinerilor și promovând noi proiecte cinematografice.



0 comentarii