POLITICĂ

Nicuşor Dan cere discuții pentru o majoritate parlamentară în consultări la Cotroceni

Președintele României, Nicușor Dan, a convocat consultări cu reprezentanții partidelor și formațiunilor politice din Parlament pentru desemnarea unui candidat la funcția de prim-ministru. Acestea au avut loc marți, 23 iunie 2026, începând cu ora...

23 iunie 2026 2 ore în urmă de Preda Ioana

Președintele României, Nicușor Dan, a convocat consultări cu reprezentanții partidelor și formațiunilor politice din Parlament pentru desemnarea unui candidat la funcția de prim-ministru. Acestea au avut loc marți, 23 iunie 2026, începând cu ora 13:00 și s-au desfășurat în cadrul Palatului Cotroceni.

Participanți și programul consultărilor

Delegațiile partidelor au fost convocatate în ordine cronologică. La ora 13:00 a fost audiată delegația PSD, urmată de reprezentații AUR la ora 13:30, PNL la ora 14:00, USR la ora 14:30, UDMR la ora 15:00, reprezentanții grupului parlamentar al minorităților naționale la ora 15:30, Partidul SOS România la ora 16:00, apoi POT, de la ora 16:30, grupurile parlamentare ale partidului Uniți pentru România, PACE – Întâi România și parlamentarii neafiliați, respective, între orele 17:00 și 18:00.

Reprezentanții partidelor și pozițiile exprimate

Delegația SOS România a fost condusă de Diana Șoșoacă, iar cea a POT de Anamaria Gavrilă. La finalul consultărilor, aceștia au exprimat poziții și propuneri pentru formarea noului guvern.

Delegația Uniți pentru România, condusă de reprezentanții grupului parlamentar, a anunțat că l-ar susține pe Victor Ponta pentru funcția de prim-ministru. Potrivit unui comunicat transmis, această propunere a venit în contextul unei crize politice și a unei situații economice delicate, cu riscuri de degradare a ratingului suveran, presiuni asupra cursului valutar, inflație persistând și erodarea puterii de cumpărare a cetățenilor.

PUBLICITATE

Victor Ponta a declarat pe Facebook că este „onorat și recunoscător” pentru încrederea colegilor săi și și-a exprimat disponibilitatea de a prelua responsabilitatea, dacă i se va cere.

Kelemen Hunor, președintele UDMR, a menționat că, după consultări, nu se mai urmărește refacerea vechii coaliții. În schimb, el a prezentat trei variante de guvernare: un guvern minoritar format din PNL, USR și UDMR susținut de PSD; un guvern minoritar monocolor PSD sprijinit de PNL și UDMR; și o variantă de guvern cu majoritate foarte subțire, care să includă PSD, PNL, UDMR și grupul minorităților, susținută de o înțelegere parlamentară.

După consultări, Dominic Fritz, liderul USR, a precizat că partidul său nu va susține un guvern din care face parte PSD. El a afirmat că USR-ști nu vor sprijini un astfel de guvern, dar sunt dispuși să discute despre participarea într-un guvern minoritar susținut de PNL și UDMR, în condițiile stabilite. Fritz a adăugat că partidul său se află la dispoziția celor interesați, pentru discuții privind posibile condiții de susținere.

Președintele PNL, Ilie Bolojan, a declarat că partidul său se angajează să voteze pentru instalarea unui guvern format în jurul PSD sau unul din coaliția PNL-USR-UDMR, în cazul în care se va opta pentru una dintre aceste variante, în contextul tensiunilor politice prezente.

George Simion, liderul AUR, a revendicat participarea cu o propunere proprie de premier și a punctat că formațiunea sa consideră că România se află într-o situație gravă din cauza guvernelor anterioare și a liderilor slabi. Simion a subliniat că AUR a venit cu un program de ieșire din criză și o candidatură pentru funcția de prim-ministru, respectând voința alegătorilor din decembrie 2024, când PSD a fost cel mai votat.

Sorin Grindeanu, reprezentantul PSD, a afirmat că social-democrații sunt gata să formeze un guvern rapid, dar nu cu AUR. El a explicat că formațiunea susține un guvern care să îndeplinească obligații internaționale, precum PNRR și SIFE, și a transmis că PSD a informat oficial președintele că este pregătit să preia guvernarea și să acționeze rapid după consultări.

Liderul PSD, Grindeanu, a mai spus că așteaptă finalizarea consultărilor și a reafirmat disponibilitatea partidului de a forma un guvern în această perioadă dificilă.

Nicușor Dan a transmis un mesaj pe rețeaua X, în care a cerut partidelor să revină la dialog și dialog rezonabil. El a solicitat înțelegeri pentru o majoritate parlamentară, afirmând că România are nevoie de un Guvern și că direcția pro-occidentală trebuie menținută. În mesaj, președintele a accentuat necesitatea evitării justificărilor pentru lipsa unei majorități.

De altfel, partidele din Dreapta, precum PNL, USR și UDMR, admit posibilitatea formării unui guvern minoritar de dreapta, cu un premier desemnat de președinte, dar refuză implicarea lui Ilie Bolojan în această funcție. Surse susțin că aceste partide vor solicita crearea unui guvern minoritar de dreapta, excluzând posibilitatea unui guvern cu Ilie Bolojan ca premier.

PSD, în schimb, consideră și ea varianta unui guvern minoritar în jurul său și a exprimat disponibilitatea de a prelua guvernarea dacă mandatul va fi încredințat. Liderul PSD, Sorin Grindeanu, a spus că partidul său nu evită responsabilitatea, în caz de desemnare, în timp ce Ludovic Orban a avertizat împotriva desemnării lui Grindeanu ca premier, considerând această mutare o greșeală politica ce poate prelungi blocajul.

În total, consultările au fost desfășurate în contextul unei crize politice accentuate, cu multiple propuneri, poziții și alternative pentru formarea noului guvern, fiecare partid exprimând preferințe și limite clare.

PUBLICITATE

0 comentarii

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *