POLITICĂ

Fifor critică dur la adresa lui Fritz și USR privind România

Deputatul PSD Mihai Fifor a criticat dur, vineri, președintele USR Dominic Fritz, afirmând că acesta nu respectă legea și acuzându-l de încălcări ale legislației și deoarece ar avea o atitudine de neglijență față de...

26 iunie 2026 2 ore în urmă de Preda Ioana

Deputatul PSD Mihai Fifor a criticat dur, vineri, președintele USR Dominic Fritz, afirmând că acesta nu respectă legea și acuzându-l de încălcări ale legislației și deoarece ar avea o atitudine de neglijență față de normele constituționale și juridice ale țării. În discursul său, Fifor a făcut mai multe declarații dure legate de modul în care Fritz acționează în contextul politic actual.

Atacuri dure și acuzații privind respectarea legii

Fifor a întrebat retoric dacă, odată devenit cetățean român, Dominic Fritz a parcurss legea fundamentale a țării. El a afirmat că „România nu se conduce în devălmășie”, subliniind că partidele politice, inclusiv PSD, au dreptul constituțional să formeze și să guverneze un guvern cu puteri depline și că acesta trebuie să fie controlat exclusiv de Parlament. Deputatul PSD a acuzat că USR și Dominic Fritz nu respectă aceste reguli, percepându-i ca fiind nelegitimi în exercițiul puterii.

De asemenea, Fifor a criticat ceea ce a numit o atitudine de ignoranță față de lege din partea USR, mai ales după decizia Înaltei Curți de Casație și Justiție, care ar fi stabilit că USR a încălcat legea. El a spus că dincolo de aceste hotărâri juridice, reprezentanții USR, precum Miruță, Buzoianu și Ambrozie, par să ignore legile și să considere legea ca fiind opțională. Afirmând că „legea sunteți voi”, el i-a acuzat pe aceștia de dispreț față de normele legale.

Regret pentru alianța cu USR și critică la adresa deciziilor acestora

Fifor și-a exprimat regretul că PSD a avut încredere să aducă USR la masa decizională, descriind această decizie ca fiind o greșeală. El a susținut că, ori de câte ori USR a avut ocazia să decidă, a cauzat pagube în jurul său și a avut o atitudine distructivă față de autoritatea și stabilitatea țării. În același timp, deputatul PSD a făcut apel la faptul că România trebuie să aibă un guvern funcțional, care să scoată țara din criza profundă cauzată, după cum susține el, de acțiunile și sabotajul USR.

PUBLICITATE

Fifor a lăsat să se înțeleagă că PSD a fost răbdător și a făcut concesii, dar că aceste lucruri nu trebuie să se mai repete în viitor. În plus, el a afirmat că social-democrații sunt gata să își asume responsabilitatea și să meargă în fața poporului dacă este necesar, punând sub semnul întrebării, însă, existența politică a actualului adversar.

Declarații despre violențele în politica și situația actuală

În discursul său, Fifor a mai spus că „ori de câte ori USR a avut ocazia să ia decizii, a făcut praf tot în jur” și a solicitat ca partidele politice să nu abuseze de bunul simț al PSD. El a criticat atitudinea și acțiunile concrete ale USR, considerând că acestea afectează grav imaginea și funcționarea instituțiilor statului.

Fifor a subliniat că, fără sau cu USR, România va avea un guvern funcțional, capabil să gestioneze criza actuală. În același timp, el a afirmat că aceste acțiuni pot fi evaluate de către electorat în viitor și a lansat întrebarea dacă USR va mai exista după aceste conflicte interne, exprimând o opinie critică cu privire la durabilitatea și viabilitatea actualei forțe politice.

PUBLICITATE

0 comentarii

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *