Ieșean fără permis, oprit de Poliție în fața Primăriei Țigănași
Un bărbat din județul Iași, Ionel Petrea, a fost condamnat recent la închisoare pentru conducerea unui autoturism fără permis de conducere. Inculpatul s-a urcat la volanul unui BMW negru, în cursul dimineții zilei de...
Un bărbat din județul Iași, Ionel Petrea, a fost condamnat recent la închisoare pentru conducerea unui autoturism fără permis de conducere. Inculpatul s-a urcat la volanul unui BMW negru, în cursul dimineții zilei de 22 noiembrie 2024, fără a deține documentele necesare și a fost prins de poliție în apropierea Primăriei comunei Țigănași.
Incidentul și verificările poliției
Pe 22 noiembrie, în jurul orei 09:00, Petrea a fost oprit de polițiști pe DJ 282C, în apropierea Primăriei Țigănași. Când au cerut documentele, acesta a spus că deține un permis de conducere emis de Franța, însă verificările au arătat că nu are permis pentru nicio categorie de vehicule.
Recunoașterea faptei și declarațiile inculpatului
Ionel Petrea a recunoscut că a condus autovehiculul. În timpul urmăririi penale, el a declarat că a condus BMW-ul între orele 08:30 și 09:00, în zona Primăriei și că și-a exprimat regret pentru fapta comisă.
Sentința și pedepsele
Judecătoria Iași l-a condamnat pe Petrea la un an și două luni de închisoare pentru conducere fără permis. Condamnarea a fost suspendată sub supraveghere pentru o perioadă de doi ani, cu obligația de a presta muncă neremunerată în folosul comunității, timp de 80 de zile, la o instituție din subordinea Primăriei comunei Țigănași sau a Consiliului Local.
Cheltuieli judiciare și alte măsuri
Inculpatul trebuie să plătească 2.000 de lei cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de stat. Condamnarea reprezintă o sancțiune pentru conducerea autovehiculului fără a deține permis valid, chiar dacă bărbatul a încercat să justifice situația prin mențiunea permisului emis de Franța.



0 comentarii