Primul cuplu parlamentar gay din Germania s-a căsătorit în Parlament
Doi parlamentari germani de același sex au devenit pentru prima dată în Bundestag soți, după ce s-au căsătorit civil și au urmat o ceremonie religioasă în Wildbad Kreuth. Sepp Müller și Wolfgang Stefinger și-au...
Doi parlamentari germani de același sex au devenit pentru prima dată în Bundestag soți, după ce s-au căsătorit civil și au urmat o ceremonie religioasă în Wildbad Kreuth. Sepp Müller și Wolfgang Stefinger și-au făcut publică relația în 2023, iar nunta lor a fost anunțată recent pe rețelele sociale, fiind documentată și prin fotografii postate de ambii.
Detalii despre nunța parlamentarilor
Parlamentarii au distribuit fotografii de la eveniment pe rețelele de socializare, însoțite de mesajul: „«Tu și eu» a devenit acum un «NOI». Am spus DA și așteptăm cu nerăbdare tot ce va urma”. Ceremonia civilă a avut loc joi trecut, iar două zile mai târziu, a avut loc slujba religioasă.
Relația și anunțurile anterioare
Müller și Stefinger și-au făcut publică relația în anul 2023, prin intermediul platformelor de socializare. Stefinger a scris pe Twitter: „Prietenia noastră s-a transformat în dragoste”, și a postat o fotografie cu ei împreună. Müller a confirmat în același timp relația pe platforma X, anterior cunoscută ca Twitter.
Reacții și felicitări din partea oficialilor
Printre cei care le-au transmis felicitări s-au numărat ministrul-președinte al Bavariei, Markus Söder, care a scris: „Felicitări și toate cele bune în călătoria voastră împreună prin viață!”. De asemenea, ministrul Cercetării, Dorothee Bär, a urat cuplului „binecuvântările lui Dumnezeu”.
Context și implicare în spațiul public
Potrivit datelor, circa 11% dintre cupluri se întâlnesc la locul de muncă, iar în cazul lor, prietenia a evoluat în dragoste. Relația lor a fost confirmată public și susținută de reacții pozitive din partea unor oficiali și colegi din mediul politic.



0 comentarii