AUR a părăsit sala înainte de votul pentru Guvernul Veștea
România traversează o perioadă de tensiune politică, marcată de declarații critice privind corupția și trădarea în cadrul Parlamentului. Liderul AUR, George Simion, a făcut declarații în plenul Legislativului, afirmând că „trădarea a fost la...
România traversează o perioadă de tensiune politică, marcată de declarații critice privind corupția și trădarea în cadrul Parlamentului. Liderul AUR, George Simion, a făcut declarații în plenul Legislativului, afirmând că „trădarea a fost la ordinea zilei” în ultimii 35 de ani și că aceasta a devenit o situație obișnuită, chiar banală, în politica românească.
Simion critică sistemul politic românesc
George Simion a afirmat că România nu a atins nivelul de democrație promis după 1989. El a criticat Parlamentul, susținând că, în opinia sa, instituțiile legislative au ajuns să fie asociate cu trădarea. Liderul AUR a declarat că, de trei decenii, promisiunile privind libertatea și democratia nu au fost realitate pentru cetățenii români.
„Ni s-a promis libertate și democrație și din păcate România a ajuns singurul stat din Uniunea Europeană unde sunt anulate alegerile. Parlamentul României și politica au devenit sinonime cu trădarea”, a spus Simion în cadrul dezbaterii din plen.
Simion despre părăsirea sălii
Liderul formațiunii de opoziție a adăugat că, în cazul în care colegii săi nu se consideră „trădători”, aceștia ar trebui să părăsească sala în semn de protest. El a spus că nu va impune colegilor să voteze într-un anumit mod, dar că el și oamenii din sală care nu se consideră trădători se vor ridica în picioare și vor părăsi sala, pe care o asociază cu trădarea.
„Nu voi obliga niciun coleg să voteze într-un fel sau altul, însă eu și toți oamenii din această sală care nu sunt trădători ne ridicăm în picioare, părăsim această sală sinonimă cu trădarea și de mâine așteptăm să ne croim un alt viitor pentru România, pentru țara noastră, pentru poporul român. AUR nu trădează și există o majoritate a românilor care nu trădează”, a spus Simion.
Declarațiile liderului AUR au fost făcute în contextul dezbaterii privind învestirea guvernului, în care Adrian Veștea cerea votul pentru validarea cabinetului. La acest eveniment, discursul lui Simion a fost unul critic, concentrat pe tematica trădării și a stării politice din țară.



0 comentarii